logotype
image1 image2 image3

Kolejny milion dla lepszej edukacji na wsi

b_150_100_16777215_00_images_edufan_10.jpgTowarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło realizację projektów edukacyjnych „Eduland” i „Eduf@n”

Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich to jeden z najważniejszych kierunków działania, realizowany od wielu lat przez elbląski oddział TPD. W projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wspierani są m.in. najmłodsi mieszkańcy wsi, dla których TPD w Elblągu otwiera punkty przedszkolne. Obecnie prowadzone są one w 8 wsiach powiatu elbląskiego i 2 wsiach w powiecie braniewskim. Nie tylko przedszkolaki mogą się lepiej rozwijać dzięki projektom TPD. Z pomocy w ostatnich latach skorzystali także uczniowie szkół podstawowych, którzy osiągają słabe wyniki w nauce i z racji zamieszkania na wsi mają mniejsze możliwości rozwoju zainteresowań i uczestnictwa w kulturze niż ich rówieśnicy z miast. Dodatkowymi zajęciami objętych zostało już ponad 450 uczniów z 11 wiejskich szkół.

We wrześniu TPD w Elblągu rozpoczęło realizację kolejnych projektów edukacyjnych, skierowanych do 3 szkół podstawowych w powiecie elbląskim: w Godkowie, Żurawcu i Węzinie. Na ten cel pozyskano z Unii Europejskiej niemal milion złotych.

Dzięki projektom szkoły wyposażone zostały w sprzęt komputerowy i multimedialny, który ma uatrakcyjnić i unowocześnić proces edukacji. Do placówek trafiły m.in. laptopy, mobilne tablice multimedialne, drukarki, kamery video, aparaty fotograficzne. Kolejnym krokiem był cykl szkoleń dla nauczycieli z zakresu neurodydaktyki i wykorzystania nowoczesnej techniki w procesie edukacji. Teraz przyszedł czas na dzieci. W listopadzie rozpoczęły się zajęcia dla uczniów klas IV i V, którzy objęci będą wsparciem niemal przez 2 lata. Wezmą udział m.in. w zajęciach pozalekcyjnych z zakresu językowo-dziennikarskiego, nauk ścisłych, informatyki i języka angielskiego. Podczas warsztatów psychoedukacyjnych rozwijane będą ich kompetencje społeczne i umiejętność uczenia się. Uczniowie wielokrotnie wyjeżdżać będą na wycieczki edukacyjne. Skorzystają także z cyklu zajęć z zakresu robotyki. Nie lada atrakcją będzie wakacyjna Ekspedycja Naukowa – kolonia z programem edukacyjnym.

Realizację zajęć dla uczniów rozpoczęły festiwale naukowe, które odbyły się w trzech szkołach objętych projektami. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i pokazach edukacyjnych z zakresu chemii, fizyki i matematyki. Podczas zajęć wykonywali m.in. burzowe fryzury, przekazywali sobie elektrycznego żółwia, skraplali powietrze, mrozili kwiaty azotem, a pojęcia objętości figur geometrycznych uczyli się piekąc ciasteczka. Festyny zakończył konkurs z atrakcyjnymi nagrodami i pokaz gigantycznych baniek. Wszyscy doskonale się bawili, zyskując przy okazji nową wiedzę i umiejętności. Zabawa i nauka, a raczej nauka przez zabawę to myśl przewodnia projektów. Edukacja, aby była skuteczna, musi być atrakcyjna, a cóż bardziej atrakcyjnego niż dobra zabawa!

Projekty „Eduf@n” i Eduland”, realizowane są przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu w partnerstwie z Gminami Elbląg, Godkowo i Markusy . Projekty współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  

2021  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu  globbersthemes joomla template